Zespół Pieśni i Tańca
Lusowiacy

       Zespół powstał  w 1996r. na okoliczność udziału w Wojewódzkim turnieju „Moja wieś aktywna”. Którego organizatorem był Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Sielinku.

W 1996, oraz 1997 zespół został laureatem tego konkursu. Zespół działa przy świetlicy wiejskiej

w Lusowie w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury ”Sezam”

w Tarnowie Podgórnym.

  W 2000r. choreografem zespołu zostaje Roman Matysiak, wychowawca wielu pokoleń tancerzy i choreografów. Kierownictwo wokalno - muzyczne w 2002 przejmuje Zdzisław Pawlaczyk.

     Po śmierci Romana Matysiaka choreografem zostaje na bardzo krótko Marek Bukała po nim Sławomir Pawliński. Początek roku 2010 zespół przejmuje choreograf Darek Jezierski. Obecny poziom artystyczny zespół zawdzięcza zarówno Romanowi Matysiakowi

i Dariuszowi Jezierskiemu Kierownikiem zespołu od początku jego powstania jest Krystyna Semba.

           Program artystyczny zespołu oparty jest na przepięknym ojczystym folklorze. Poza tańcami narodowymi jak polonez, krakowiak, oberek, mazur, w swoim repertuarze zespół ma także tańce poszczególnych regionów Polski: Wielkopolski, Kurpi, Rzeszowa, Łowicza, Kaszub, Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego, Lublina, Nowego Sącza, Żywca.

     W programie zespołu są również scenki rodzajowe związane

z poszczególnymi porami roku, opartych na  przekazach Oskara Kolberga „Zabawy Około Wielkanocne”,”Pastorałki i Kolędy”

w formie tanecznej, „Obrazek z naszego podwórka”, Majówka

u księdza za płotem „Obrzęd dożynkowy, Parobeczek.

    Zespół prezentował swój dorobek artystyczny podczas licznych koncertów w kraju min. reprezentował Wielkopolskę

na Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej  i Agroturystki Grotravel w Kielcach. Udział w dożynkach prezydenckich w Spale, koncert w Miasteczku Regionów.

      Koncertował zagranicą min: Holandii, Niemczech, Litwie, Francji, Bułgarii, Hiszpanii, Ukrainie, Czarnogórze sławiąc kulturę

i tradycje ojców naszych, jednocześnie promując Gminę Tarnowo Podgórne.

   Zdobył wiele nagród i wyróżnień wśród nich: ”The Best Folk Ensemble„ na „Balkan Folk Festival” w bułgarskim Kiten, Grand Prix Festiwalu i Sztuki Ludowej ”Lato nad Świną” w Świnoujściu

      - dwukrotnie Pierwsze miejsce na Festiwalu Zespołów Ludowych Złotowie w 2004r. i 2005r.

     - pierwsze wyróżnienie w kategorii zespoły folklorystyczne

na festiwalu „Teraz Tęcza„ w Polanicy, jednak najcenniejszym dla zespołu jest uhonorowanie go tytułem „Zasłużony dla gminy Tarnowo Podgórne”.

       Od 1999 Zespół jest współorganizatorem Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych, który od 2012r. ma charakter międzynarodowy, odbywa się zawsze pod koniec sierpnia każdego roku.

   Dzięki przychylności władz samorządowych Gminy Tarnowo Podgórne zespół posiada przepiękne stroje poszczególnych regionów Polski.